ТЕРОРИЗМ:

ГЛОБАЛЬНА ПРОБЛЕМА СУЧАСНОГО СВІТУ!

Всі ми знаємо це страшне слово «тероризм» та які його наслідки.

Терори́зм (від лат.terror — «жах») — у широкому сенсі використання або загроза застосування насильства для досягнення політичної, релігійної, або ідеологічної мети шляхом знищення або залякування мирного населення.

Різновиди тероризму:

  1. вибух
  2. захоплення заручників
  3. стрільба і вбивства людей
  4. підпали
  5. отруєння
  6. епідемії
  7. техногенні катастрофи
  8. кібертероризм
  9.  

ІСТОРІЯ ТЕРОРИЗМУ

Розвиток тероризму — наслідок активного розшарування населення, його ідеологічного розмежування і оформлення політичних рухів. Тероризм як світове явище постав наприкінці 19 століття. Зокрема в Російській імперії1881 року після численних спроб замахівнародовольці вбили імператора Олександра ІІ. 1894 року італійський анархіст вбив французького президента Марі Франсуа Саді Карно. 1898 року анархісти смертельно поранили імператрицю Єлизавету Австрійську та вбили іспанського прем'єр-міністра Антоніо Кановаса. 1900 року жертвою терориста став король Італії Умберто I, а 1901 вбитий президент СШАВільям Мак-Кінлі. Поступово тероризм став головною проблемою міжнародної політики. Коли 1900 року зустрічалися керівники найбільш індустріально розвинених держав, то більшість з них ставили першим на порядку денному питання тероризму.

Сьогодні тероризм – це не лише диверсанти-одиночки, викрадачі літаків і шахіди-камікадзе. Сучасний тероризм – це потужні розгалужені і добре організовані структури. Нині у світі налічується близько 500 нелегальних терористичних організацій.

 

МІЖНАРОДНИЙ ТЕРОРИЗМ  

Міжнародний тероризм — специфічна форма тероризму, що зародилася в кінці 1960-х років та отримала досить вагомий розвиток до кінця XX — початку XXI століття. Основними цілями міжнародного тероризму нині є дезорганізація державного управління, завдання економічної та політичної шкоди, порушення підвалин суспільного апарату, які мають, на думку терористів мотивувати владу до зміни політики. Загальноприйняте визначення міжнародного тероризму поки що не визначено. У більшості випадків термін використовується як засіб у політичній боротьбі, оскільки кожна країна, по суті сама визначає, відноситься та або інша група до категорії «терористів» або «бійців за свободу», а самі акти терору виконуються локально.

Основними ознаками міжнародного тероризму є глобалізація, професіоналізація та опора на екстремістську ідеологію. Також відзначається використання терористів-самогубців, загроза використання не конвенційної (ядерної, хімічної та бактеріологічної) зброї та раціонального підходу. Один із сучасних дослідників тероризму Браян Дженкінс вважає міжнародний тероризм новим типом конфлікту.

Резолюція № 1373 Ради Безпеки ООН від 28 вересня 2001 року відзначає «доволі тісний зв'язок між міжнародним тероризмом і транснаціональною організованою злочинністю, незаконними наркотиками, відмиванням грошей, незаконним продажем зброї та незаконними перевезеннями ядерних, хімічних, біологічних та інших потенційно небезпечних матеріалів». Спеціалісти відзначають також зріст технічної оснащеності терористів та їхню негласну підтримку з боку певних держав.

Для досягнення своїх цілей терористичні організації широко використовують Інтернет, радіо й телебачення.

Міжнародний тероризм є особливо небезпечним через те, що загрожує міжнародному правопорядкові та міждержавним відносинам.

Терористичний акт можна кваліфікувати як злочин міжнародного характеру у випадках, коли:

  • терорист і особи, що потерпають від терористичного акту, є громадянами однієї держави або ж різних держав, але злочин здійснений за межами цих держав;
  • терористичний акт спрямований проти осіб, що користуються міжнародним захистом;
  • підготування до терористичного акту проводиться на території однієї держави, а здійснюється на території іншої;
  • здійснивши терористичний акт в одній державі, терорист переховується в іншій, і постає питання про його видачу.

Одним з найбільш жорстоких і відомих актів міжнародного тероризму є акт11 вересня 2001 року, коли у будівлю Всесвітнього торгівельного центру у Нью-йорку (США) та у будівлю Пентагону влетіли 3 літаки, якими керували терористи-смертники "Аль-Каїди" під керівництвом Усама Бен Ладена. Ще один літак розбився у штаті Пенсильванія. Жертви: 2977 осіб, з яких 246 пасажирів і членів екіпажу літаків, 2606 осіб загинули у Нью-Йорку, 125 у будівлі Пентагона.

 Останнім часом були теракти у Франції та інших країнах на фоні релігійної ворожнечі.

 

ТЕРОРИЗМ В УКРАЇНІ

Тероризм в Україні бере свої початки ще з 1920-их років. Статистику терактів уперше оприлюднив американський історик Олександр Мотиль у статті «Політичне насильство українських націоналістів у міжвоєнній Польщі» (оприлюднено в антикомуністичному виданні «East European Quarterly», Vol 19, N 1. — March 1985. — Р.50). Його дані свідчать про 63 замахи за 1921—1939 роки. Серед об'єктів тероризму були 36 українців (з них один комуніст), 25 поляків, 1 росіянин, 1 єврей.

Одним з найголосніших стало вбивство 29 серпня1931 року у Трускавці посла до Польського сейму Тадуеша Голувка, який мав великий вплив на політику маршала Юзефа Пілсудського, хоча займав порівняно незначні посади директора інституту Дослідження справ національностей, а потім — начальника східного відділу міністерства закордонних справ.

Під час Другої світової війни акти тероризму почастішали. Тероризм став засобом боротьби різних супротивних груп, часто неконтрольованих елементів, коли терористичні дії набирали характеру помсти чи сліпого вияву насильства. За тих складних умов дійшло до кривавої польсько-української боротьби з невинними жертвами по обох сторонах у 1943 — 1945 рр., зокрема на Волині, Холмщині і Посянні (з польського боку брали участь різні боївки Армії Крайової та «Вольносць і Нєподлеґлосць», а також цивільне населення), та до самопоборювання українських націоналістичних груп. Дії УПА у 1945 — 1946 проти польської влади, як і проти її представників серед населення, мали скоріше характер самооборонної і визвольної повстанської дії, ніж політичного тероризму.

Сучасна українська історія також, на жаль, не обходиться без актів тероризму. Всі пам’ятають події 17 липня 2014 року, коли на території Донецької області було збито пасажирський Boeing 777, який летів з Амстердаму до Куала-Лумпур. Унаслідок трагедії ніхто не вижив. Відповідальність на себе ніхто не взяв. Однак у ході слідства було доведено, що у літак влучила ракета російського виробництва. Жертви: 283 пасажири та 15 членів екіпажу.

27 квітня у нашому місті Дніпрі (тоді ще Дніпропетровську) послідовно пролунало чотири вибухи у центрі міста. Упродовж дня жодних вимог чи погроз від організаторів вибухів, які б пояснили мотивацію таких дій, СБУ не отримувала. Лише через місяць, коли в МВС заявили про затримання двох підозрюваних, стало відомо, що двоє місцевих чоловіків до 40 років з корисливих мотивів вимагали виплатити їм 4,5 мільйона доларів. Наступного дня затриманих у справі стало четверо. Окрім дніпропетровських терактів, їх звинуватили у скоєнні ще 7 у різних містах України. Один з затриманих визнав свою провину і заявив, що пішов на такий крок, аби привернути увагу людей, зокрема закордоном, до катастрофічної економічної ситуації в Україні. Він був не задоволений високою ціною на газ для населення й комунальних підприємств, пенсійною реформою та зростаючим безробіттям.Жертви: 27 постраждалих (за деякими даними – 31), ніхто не загинув.

Великого розповсюдження набули так звані «телефонні терористи», які телефонують і повідомляють зазвичай про начебто залишену бомбу. Телефонний тероризм – це також злочин, за який передбачено відповідальність згідно зі статтею 259 Кримінального кодексу України (значний грошовий штраф або позбавлення волі терміном до 5 років).

 

ЗАХОДИ ПРОТИ ТЕРОРИЗМУ В МІЖНАРОДНИХ МАСШТАБАХ

1934 року після вбивства в Марселікороля ЮгославіїОлександра Карагеоргійовича і французького міністра закордонних справ Луї-Жана Барту, а особливо міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава ПерацькогоПольща виступила до Ліги Націй з вимогою застосувати міжнародні санкції проти тероризму. Йшлося насамперед про ненадання політичного притулкуемігрантам.

Однією з перших укладена 29 квітня1958 року багатостороння Женевська конвенція про відкрите море, яка містила низку статей про боротьбу з тероризмом у відкритому морі — піратством. Гаазька конвенція від 16 грудня 1970 року про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден і Монреальська конвенція від 23 вересня 1971 року про боротьбу з незаконними діями, спрямованими проти цивільної авіації, регламентують співробітництво держав у боротьбі проти терористичних актів, що загрожують одному з найвразливіших засобів пересування.

14 грудня 1973 року була прийнята Конвенція про запобігання і покарання злочинів проти осіб, що користуються міжнародним захистом, у тому числі дипломатичних агентів. 26 січня 1977 року в Страсбурзі після детального обговорення питання в органах Ради Європи, була підписана конвенція про боротьбу з тероризмом.

При Організації Об'єднаних Націй з 1973 року діє спеціальний комітет з тероризму, який працює, в основному, у трьох напрямках:

  • вироблення та узгодження правових норм; підготовка міжнародних договорів і конвенцій;
  • виявлення та вивчення причин, що породжують тероризм;
  • розробка заходів боротьби з тероризмом.

У 1999 р. була прийнята Міжнародна конвенція про боротьбу з фінансуванням тероризму. Згідно зі ст. 8 Конвенції кожна держава застосовує для цілей можливої конфіскації відповідно до принципів внутрішнього права заходи для того, щоб визначити, виявити, заблокувати або арештувати будь-які кошти, що використовуються або виділені з метою вчинення злочинів, які входять у сферу дії Конвенції, а також кошти, отримані в результаті таких злочинів. Кожна відповідна держава-учасниця може розглянути питання про укладення угод про розподіл з іншими державами на регулярній основі або у кожному конкретному випадку коштів, отриманих у результаті конфіскації, а також розглядає можливість створення механізмів, за допомогою яких кошти, отримані в результаті конфіскацій, використовувалися б для виплати компенсацій постраждалим від злочинів або членам їх сімей. У рамках Конвенції були розроблені практичні заходи зі створення ефективної системи контролю за фінансовими потоками як на міжнародному, так і на внутрішньодержавному рівнях. Про пріоритетність такого напряму міжнародного співробітництва у боротьбі з тероризмом свідчить Резолюція 1373, прийнята Радою Безпеки ООН 28 вересня 2001 р. на 4385-му засіданні, яка серед основних заходів протидії тероризму визначила спільні дії з ліквідації його фінансових потоків. У ній зазначається, що всі держави мають:

а) попереджати [запобігати] та зупиняти фінансування терористичних актів;

б) ввести кримінальну відповідальність за умисне передання або збирання коштів будь-якими методами, прямо або опосередковано, їх громадянами або на їх території для використання (або з наміром використання) на вчинення терористичних актів;

в) негайно заблокувати кошти та інші фінансові активи або економічні ресурси осіб, які вчиняють або намагаються вчинити терористичні акти, або беруть участь у вчиненні терористичних актів, або сприяють їх вчиненню; організацій, які прямо чи опосередковано перебувають у власності або під контролем таких осіб, а також осіб і організацій, що діють від імені чи за наказом таких осіб і організацій, включаючи кошти, отримані або набуті за допомогою власності, що прямо чи опосередковано перебувають у власності або під контролем таких осіб і пов'язаних з ними осіб та організацій;

г) заборонити своїм громадянам або будь-яким особам та організаціям на своїй території надання будь-яких коштів, фінансових активів, економічних ресурсів або фінансових та інших відповідних послуг, прямо чи опосередковано, для використання в інтересах осіб, які вчиняють або намагаються вчинити терористичні акти, або беруть участь у вчиненні терористичних актів, або сприяють їх вчиненню; організацій, що прямо або опосередковано перебувають у власності або під контролем таких осіб, а також осіб і організацій, що діють від імені або за наказом таких осіб.

 

ЗАХОДИ ПРОТИ ТЕРОРИЗМУ В УКРАЇНІ

Згідно із законодавством України терористичною визнається діяльність, яка охоплює:

  1. планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів;
  2. підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об’єктів у терористичних цілях;
  3. організацію незаконних збройних формувань, злочинних груп або злочинних організацій, організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, а також участь у таких актах;
  4. вербування, озброєння, підготовку та використання терористів;
  5. пропагування та поширення ідеології тероризму;
  6. фінансування завідомо терористичних груп (організацій) та інше сприяння їм.

Нормативно правові акти, що регулюють боротьбу з тероризмом:

    1. Указ Президента України №388/2012 від 25.05.2012  «Про заходи щодо посилення боротьби з тероризмом в Україні» //zakon.rada.gov.ua/laws/show/388/2012#Text
    1. Указ Президента України №53/2019 від 05.03.2019 « Про Концепцію боротьби з тероризмом в Україні» //zakon.rada.gov.ua/laws/show/53/2019#Text.
    2. Закон України №638-IVвід 20.03.03  «Про боротьбу з тероризмом» //zakon.rada.gov.ua/laws/show/638-15#Text
    3. Закон України №2135-XII від 18.02.1992 «Про оперативно-розшукову діяльність» //zakon.rada.gov.ua/laws/show/2135-12#Text
    4. Закон України №2229-ХІІ від 03.07.2020 "Про Службу безпеки України"  //zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-12#Text

ОСНОВНІ ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ МОЖЛИВОГО ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ

Нажаль, ніхто не застрахований від тероризму. Тому для кожного з нас важливо знати, як потрібно вести себе та як реагувати вразі терористичного акту. Розглянемо наступні ситуації.

Дії під час виявлення підозрілого пакета, сумки, коробки.

  • якщо ви помітили незрозумілий згорток посеред вулиці або в будівлі, не залишайте його без уваги - повідомте охорони або адміністрації про знахідку.
  • не чіпайте, не переміщуйте і не розкривайте виявлений предмет.
  • Намагайтеся зробити все можливе, щоб люди відійшли якнайдалі від знахідки.
  • героїчно брати ініціативу в свої руки і знешкоджувати знахідку однозначно не варто. Це може призвести до вибуху, численних жертв і руйнувань. Викличте поліцію за номером 102 і дочекайтеся рятувальну службу.

Дії під час перестрілки чи вибуху.

  • якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам'ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під'їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;
  • проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;
  • якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під'їзді, далі від вікон.

Дії у випадку захоплення літака (автобуса).

  • якщо ви виявилися в захопленому літаку (автобусі), не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
  • заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається, читайте, розгадуйте кросворди;
  • зніміть ювелірні прикраси;
  • не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
  • не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
  • жінкам у міні-спідницях бажано прикрити ноги;
  • якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
  • після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів бензину.

Якщо ви стали жертвою телефонного терориста.

  • подзвоніть з іншого телефону (мобільного, від сусідів) на вузол зв`язку і скажіть причину дзвінка, своє прізвище, адресу та номер свого телефону;
  • намагайтесь затягнути розмову та записати її на диктофон чи дайте послухати свідкам (сусідам);
  • одночасно, з розмовою і записом на диктофон, друга людина дзвонить з іншого телефону на вузол зв`язку, а потім в поліцію за телефоном 102 для термінового затримання того, хто телефонував;
  • напишіть заяву начальнику відділення поліції, на території якого ви проживаєте, для прийняття необхідних заходів;
  • поліція, за запитом на вузол зв`язку, отримає номер телефону, адресу, прізвище того, хто дзвонив і прийме необхідні міри.
Якщо перебуваєте в приміщенні під час теракту.
  • спробуйте визначити, які місця в цій будівлі найбільш небезпечні (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері та перегородки в концертних залах і т.п.). Знайдіть запасні або аварійні виходи, постарайтеся спланувати шлях відходу до них. Найлегше сховатися в кутах залу або поблизу стін, але звідти складніше добиратися до виходу.
  • якщо в момент теракту спецслужби оголосили евакуацію, не панікуйте, уникайте істерики і поспіху. Приміщення покидайте організовано, і повертайтеся до нього тільки після дозволу поліції. Запам'ятайте, що від злагодженості та чіткості ваших дій залежить не тільки ваші життя і здоров'я, а й інших людей.
Вас затиснуло в натовпі під час теракту.
  • під час масових заворушень постарайтеся обійти натовп. Якщо зробити це не вийшло, дозвольте масі людей нести вас в напрямку від центру до краю, намагаючись поступово вибратися з неї.
  • при русі в натовпі важливо також утримати рівновагу, щоб не впасти, тому не тримайте руки в кишенях, піднімайте ноги якомога вище, ставте їх на повну стопу, не робіть короткі кроки, не піднімайтеся навшпиньки.
  • якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно звільнитеся від будь-якої ноші - перш за все від сумки на довгому ремені або шарфа.  
  • якщо у вас щось випало, ні в якому разі не нахиляйтеся, щоб підняти.
  • при падінні намагайтеся якомога швидше піднятися на ноги, при цьому не спирайтеся на руки - їх можуть віддавити або навіть зламати панікуючі люди. Знайшовши опору, різко відштовхніться від землі ногами. Якщо встати не вдається, поверніть «калачиком» і захистіть голову передпліччями, а долонями прикривайте потилицю.
Вас взяли в заручники.
  • пам'ятайте, основна ваша мета - залишитися в живих. Налаштуйте себе на цю хвилю і зберігайте спокій. Потрібно звернутися до правопорушника, що взагалі відбувається.
  • якщо у вас не встигли відібрати мобільний телефон, негайно повідомте про своє місцезнаходження правоохоронцям і рідним.
  • якщо вас замкнули в приміщенні, спробуйте залучити чиюсь увагу. Наприклад, розбийте скло і покличте на допомогу, при наявності сірників підпаліть папір і піднесіть ближче до пожежного датчика.
  • під час фізичного контакту з терористами не пручайтеся. Це може привести до ще більшої жорстокості.

Боротьбою з тероризмом займається Служба безпеки України. 

Контакти для звернення стосовно питань попередження терористичного акту або його виявлення:

Електронна скринька: callcenter@ssu.gov.ua

Телефон Служби безпеки України в Дніпропетровській області (056)744-85-19

Цілодобовий безкоштовний телефон довіри Служби безпеки України 0-800-501-482